خانه / دانستنی ها / جلوگيري از ورود نوزادان معلول به دنيا

جلوگيري از ورود نوزادان معلول به دنيا

به عقیده رئیس کلینیک سلامت مادر،‌جنین و نوزاد مرکز ابن‌سینا، مشاوره‌های ژنتیکی امروز امکان تولد نوزاد معلول را به صفر رسانده‌اند.

همه زوج‌هایی که ازدواج می‌کنند آرزو دارند صاحب فرزند شوند و مهم‌تر از آن فرزندی سالم به دنیا آورند. اما کدام زوج است که صد درصد مطمئن باشند، فرزندی که حاصل ازدواج‌شان است طبیعی و کاملاً سالم خواهد بود؟ تولد نوزاد معلول همواره یکی از کابوس‌های پدران و مادران است که متأسفانه بعد از تولد چنین نوزادی چاره‌ای ندارند جز این که یک عمر بسوزند و بسازند. اما آیا تولد نوزاد معلول واقعاً اجتناب‌پذیر است؟

به گفته این متخصص ژنتیک پزشکی، در زمینه موارد غیرژنتیکی با مراقبت‌های قبل، در هنگام و بعد از بارداری می‌توان از تولد نوزاد معلول جلوگیری کرد، در سال گذشته موارد سقط قانونی جنین به دلیل معلولیت افزایش داشت ولی تنها سقط جنین چاره کار نیست زیرا تولد این چنین نوزادانی بسیار زیاد است، از طرفی سقط هم عواقبی برای بدن مادر دارد .

نباید این نکته را فراموش کنیم که بهتر است به جای پیشگیری ثانویه، پیشگیری‌های اولیه را مدنظر قرار دهیم. برای مثال دقیقاً قبل از لانه‌گزینی، جنین سالم انتخاب شود. شروع این فرآیند از طریق مراجعه به مشاوران ژنتیک مورد تأیید وزارت بهداشت یا سازمان بهزیستی که در تمام کشور وجود دارد قابل انجام است، چنانچه زوجین نیاز به آزمایش ژنتیک داشته باشند باید حتماً در این خصوص به آزمایشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت مراجعه کنند.

حدود ۷ هزار بیماری ژنتیکی وجود دارد که با مراقبت‌های لازم می‌توان از بروز آنها جلوگیری کرد، آمار تولد نوزادان مبتلا به بیماری‌هایی مانند تالاسمی، هموفیلی و سندروم داون از طریق پیشگیری‌های آگاهانه تا اندازه قابل توجهی در کشور کاهش پیدا کرده است. در واقع بالا رفتن سطح آگاهی بروز معلولیت را کاهش می‌دهد.

امروزه در مشاوره مدرن دیگر به زوج‌ها گفته نمی‌شود که ازدواج نکنید زیرا بعد از ازدواج هر زوجی می‌تواند فرزندی سالم به دنیا آورد.

دکترغفاری در خاتمه توصیه می‌کند: اگر خویشاوند هستید و خود یا یکی از نزدیکان شما مبتلا به بیماری ژنتیکی، سقط مکرر یا مشکلات ناباروری است حتماً به مشاور ژنتیک مراجعه کنید، مراجعه به مشاور ژنتیک الزاماً به انجام آزمایش ختم نمی‌شود و در صورت لزوم دستور انجام آزمایش داده می‌شود، نگران هزینه‌ها نباشید زیرا تولد فرزندی معلول هزینه‌هایی چندین برابر ایجاد می‌کند و این هزینه‌ها فقط مادی نیستند، هزینه‌های روحی بالایی هم تک تک اعضای خانواده در نتیجه ناآگاهی باید بپردازند که تا سال‌ها آنها را درگیر می‌کند.
منبع : ايران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *