خانه / اخبار مجموعه / دست نوازش تهران روی سر بیش از ۲۰۰ فرشته

دست نوازش تهران روی سر بیش از ۲۰۰ فرشته

جایی در شمال تهران لابلای برج‌های سر به فلک کشیده «ازگل» خیابانی با نام «توانبخشی» نامگذاری شده که علت آن وجود مرکز نگهداری و توانبخشی امام علی (ع) است.

دخترانی که همگی بیش از ۱۴ سال دارند در مرکز توانبخشی امام علی (ع) ساکن هستند. فرشتگان  پاک و معصوم که بیشترشان در نخستین روز زندگی سر راه گذاشته شده اند و حالا نفس‌های بی رمقشان پشت میله‌های تخت حبس شده است .

از روی مشخصات که به همراه عکس روی دیوار کنار تخت نصب شده است، می توان به خصوصیات رفتاری و ویژگی‌های هر یک از دختران پی برد. یکی از آنها  تا ۱۰ سالگی در سلامت جسمانی کامل کنار خانواده زندگی کرده است آنطور که مسئول بخش مرکز توانبخشی می گوید در سن دبستان دچار ضعف عضلات و در نهایت منجر به فلج شده و سپس به این مرکز منتقل شده است.

حدود ۳۰ نفر این دختران ساکن در مرکز توانبخشی امام علی (ع) وضعیتی مشابهی داشته اند و در عین سلامت کامل به دلایل ژنتیکی یا عارضه مغزی در سنی مشخص فلج شده و حالا سر از مرکز نگهداری معلولان شدید ذهنی و جسمی در آورده اند.

جهش ژنی ناشی از ازدواج فامیلی، نرسیدن اکسیژن به مغز حین زایمان، طب و تشنج یا تنش‌های خانوادگی از مهمترین دلایل بروز معلولیت ذهنی و جسمی در میان دختران مرکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی است. آنطور که مسئول بخش نگهداری می گوید، انجام ندادن آزمایش ژنتیک و بی توجهی برخی خانواده ها به آزمایشات در حین بارداری سبب شده است که درصدی از نوزادان با اختلالات ذهنی متولد شوند.

 دو خواهر ۴۴ و ۴۱ ساله که  خوابیده روی تختهایی که با میله از محیط بیرون جدا شده است. شاید اگر پس از تولد نخستین فرزند معلول، پدر و مادرشان کمی مراقبت می کردند دستکم دختر دومی امروز در این مرکز نبود. در گوشه ای دیگر ژاله حدودا ۵۰ سالی دارد. با موهایی سفید که از اطراف روسری اش بیرون زده، از ملاقات کنندگان تقاضای لباس عروسی دارد. می گوید می خواهم عروسی کنم و لباس عروس سفید به تن کنم. خواسته بقیه دختران هم کوچک است و ساده. یکی روسری گلدار می خواهد و دیگری گردنبند سنگی و النگو.

حسین زاجکانیها، مدیرعامل موسسه خیریه نیک آفرینان غدیر است که مسولیت نگهداری شبانه روزی مجتمع توانبخشی امام علی (ع) را  دارد می گوید: این موسسه بودجه مشخصی ندارد و با کمکهای مردمی مدیریت می شود اما تمام فعالیت‌های آن زیر نظر سازمان بهزیستی است. اگر چه نیاز مرکز به کمکهای مردمی تمامی ندارد  با این حال این دختران علاوه بر آنکه به کمک مالی محتاج هستند ، نیازمند دست نوازشی هستند که بر سرشان کشیده شود و لبخندی که با دیدن ملاقات کنندگان بر لبانشان جاری شود.

مدیرعامل موسسه خیریه نیک آفرینان غدیر ادامه می دهد: در مرکز امام علی چند سالی هست از مرگ دختران به علت بی توجهی یا کمبود خدمات خبری نیست با این حال به دلیل میانگین امید به زندگی پایین در افراد مبتلا به معلولیت ذهنی، گاهی با مرگ دختران مواجه می شویم که بسیار دردناک است. واقعیت دردناک این است که این دختران در ۳۰ سالگی وضعیت فیزیولوژیک سالمندی دارند.

اگرچه وضع عمومی مرکز نگهداری دختران نسبت به گذشته مطلوب تر شده است اما اظهار نگرانی نسبت به وضعیت ساختمان محل نگهداری دختران مساله ای است که نباید از کنار آن به سادگی گذشت. به همین دلیل ساختمان جدید محل نگهداری دختران با ۱۷ هزار متر مربع زیربنا در حال احداث است تا پس از تکمیل همه دختران معلول  به ساختمان جدید که مطابق استانداردها احداث می شود، انتقال می یابند. اگرچه طیسالهای  پیش بخشهایی از ساختمان جدید احداث شد، اما این پروژه در حال حاضر به دلیل محدودیتهای مالی با مشکل مواجه شده است که مدیران مرکز امیدوارند با به نتیجه رسیدن قول‌هایی از سوی برخی مسئولان داده شده و کمک مالی خیرین ، عملیات احداث ساختمان جدید سرعت بیشتری به خود گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *