خانه / دانستنی ها / مواد غذایی که به کاهش «فشار خون» کمک می‌کند

مواد غذایی که به کاهش «فشار خون» کمک می‌کند

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: پرفشاری خون به سه شکل ضعیف، متوسط و شدید است که افراد مبتلا از درجه متوسط به بالا باید تحت درمان جدی قرار بگیرند،

مجید حاجی‌فرجی متخصص تغذیه گفت: تاکید نخست برای بیماران مبتلا به فشار خون، کاهش مصرف نمک است، زیرا دریافت نمک به دلیل تقابل با کلسیم، زمینه پرفشاری خون را ایجاد می کند. همچنین لازم است که سدیم و نمک مصرفی را چه در طبخ غذا و چه در سر سفره به حداقل برسانند، اما مصرف برخی موادغذایی می‌تواند در کنار درمان دارویی تنظیم کننده فشارخون باشد.

وی توضیح داد: بعضی از گیاهان مانند برگ انجیر و چای ترش مکه یا همان چای ترش، کنترل کننده فشار خون هستند و می‌توان به طور مستمر در کنار درمان دارویی از آن ها استفاده کرد. همچنین مصرف انواع میوه‌های فصل تابستان و میوه های پاییزی که حاوی پتاسیم با مقدار کمی سدیم هستند کمک می‌کند که از بالا رفتن فشارخون جلوگیری شود و آن را به اعتدال برساند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: اما باید توجه داشت که تغذیه افراد مبتلا به فشار خون باید با در نظر گرفتن ابتلای آنان به چاقی یا بیماری‌های قلبی و عروقی و با دستور پزشک باشد. این افراد باید حتی از لبنیات با توجه به شرایط جسمانی و بیماری خود در حد اعتدال و از نوع کم چرب آن مصرف کنند.

حاجی‌فرجی افزود: برخی سبزی‌ها و آجیل‌ها حاوی نمک یا آغشته به نمک هستند و حتی شیرینی‌ها نیز خالی از نمک نیستند. همچنین غذاهای کنسروی، سدیم و نمک فراوانی دارند. بنابراین به افراد توصیه می‌شود در هنگام مصرف موادغذایی از اطلاعاتی که بر روی بسته‌های آن نوشته شده است، استفاده کنند و از خوراکی‌هایی که کمترین میزان سدیم ونمک در آن وجود دارند استفاده کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: هیچ ماده‌غذایی، درمان کننده پرفشاری خون نیست، بلکه خوردن برخی غذاها می تواند در کنار مصرف دارو به کنترل فشار خون کمک کند. اگرچه در صفحات مجازی و فضاهای دیگر اطلاعات غلطی در این زمینه به مردم داده می‌شود و یا در کانال‌های تلگرامی با عنوان طب گیاهی نیز نمونه‌هایی از گیاهانی که هیچ مطالعه و آزمایشی روی انسان نشده با عنوان درمان کننده فشار خون معرفی می‌شوند، اما بیماران توجه داشته باشند به هیچ عنوان داروهای خود را با تعاریف موجود از این گیاهان قطع نکنند. در صورت صحت این موارد، گیاهان تنها می‌توانند کنترل کننده فشارخون در کنار مصرف دارو باشند و نه درمان کننده آن.

منبع: سلامت آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *